Co je to Postcrossing?

Postcrossing je projekt, který vznikl v roce 2005. V současné době má registrovaných přes 800 000 uživatelů a je zapojeno více jak 200 zemí. Projekt je určen především pro milovníky posílání dopisů a pohledů. Pokud vám chybí „staré“ způsoby komunikace, ve formě psaného textu, budete tímto projektem jistě nadšení.

dopisy

Jak to funguje? Na stránce se zaregistrujete, vyplníte svoji adresu a poté si vylosujete jednu až pět náhodných adres, které vám přidělí systém ze seznamu registrovaných uživatelů. Každý uživatel bude nejspíš z jiné země. Můžete tak v jednu chvíli posílat pohledy třeba do Německa, Velké Británie, USA, Číny a Indie.

Jakmile si adresy vylosujete, prohlédnete si profily uživatelů. Většina z nich má na profilech napsáno, jaké druhy pohlednic by rádi dostávali. Můžete samozřejmě vybrat jakoukoliv, ale určitě budou rádi, pokud se budete snažit trefit do jejich vkusu. Pohlednice v Česku seženete v různých trafikách, papírnictvích, informačních centrech nebo na e-shopech na internetu. Koupíte známku v takové hodnotě, která bude odpovídat zasílání do Evropy nebo mimo ni a pohled odešlete.

pohlednice

Hned jak bude váš pohled doručen, ho uživatel zaregistruje. Na pohlednici totiž musíte napsat vygenerované ID číslo, díky kterému může do systému zadat, že pohlednici od vás obdržel. V tu chvíli si vaši adresu vylosuje jiný, náhodný uživatel a pošle pohlednici zase vám.

S psaním pohlednic si můžete opravdu vyhrát. Můžete na ně kreslit, používat na ozdobu samolepky, barevné fixy, gelová pera, ozdobné pásky a podobně. Můžete přidat i nějaký ten dáreček navíc, třeba nějakou sladkost, minci v naší měně, náš lokální čaj. V takovém případě, nebo pokud posíláte pohlednic více naráz, už umístěte všechno do obálky. Využít můžete různé, třeba barevné obálky, které vám díky plastovému materiálu nepromoknou a ty vložíte do obyčejné papírové.