Věci, které vám pomohou při stresu a úzkosti

Počet lidí, kteří trpí úzkostmi nebo přímo úzkostnou poruchou každý rok narůstá. Někteří tvrdí, že je to jen tím, že jsou lidé zhýčkaní moderní dobou. Pravda je ale taková, že dnes je, naštěstí pro nás, psychologická péče daleko více dostupná a společnost se mnohem více zaměřuje na edukaci ohledně duševního zdraví. Lidé se už tolik nebojí mluvit o svých problémech s psychikou a to, že navštěvujete psychologa vám nedává nálepku „blázna“, jako tomu bývalo dřív. Rovněž stresová zátěž se v posledních letech zvýšila. Ve společnosti se objevili problémy, které jsou pro nás nové a musíme se naučit je řešit. Společnost od lidí očekává nejlepší výkony a vyvíjí na ně tlak, což přináší stresové situace. Pojďme se podívat, jaké zdánlivé maličkosti nám mohou při stresu pomoci.

hudba

Hudba

Mnoho lidí, snad většina populace, si bez hudby neumí představit život. Při poslechu dobré hudby nám tělo vyplavuje endorfiny podobné třeba tomu, kdy si zacvičíte. Hudba vám umožní se na chvíli vzdálit od nepříjemných myšlenek a uvolnit mysl. Nejlépe uděláte, pokud si svou oblíbenou hudbu budete vychutnávat u sportu nebo u procházky v přírodě.

Esenciální oleje

Esenciální oleje v sobě obsahují výtažky z nejrůznějších rostlin, plodů a bylin a uvolňují kolem sebe intenzivní vůni. Jsou vhodné do aromalampy, kdy se pomocí zahřátí jejich vůně plně uvolní, nebo si můžete kapku dát třeba na zápěstí, či na polštář před tím, než jdete spát. Proti stresu a úzkosti jsou vhodné například oleje z levandule, bazalky, kurkumy, citrónu nebo pomerančů.

esenciální oleje

Čaj

Bylinkové, ale i jiné čaje, mohou pomoci zklidnit vaši mysl, uvolnit vás a redukovat úzkostné stavy. Nenahradí sice léky, které vám předepíše psychiatr, pokud je to potřeba, ale mohou být skvělým doplňkem k léčbě. Vhodné jsou třeba čaje z kozlíku lékařského nebo ajurvédské čaje. Čaje pijte, pokud možno neslazené, abyste si vychutnali autentickou chuť bylinek.