Jak ochránit počítač před hackery

Osobní počítač má dnes prakticky každý z nás. Většinou jej pak používáme nejen k zábavě, ale také k práci. Pokud máme například home office, vyřizujeme pracovní záležitosti právě přes něj. Nehledě na to, že v něm často máme uložená hesla například k internetovému bankovnictví a dalším službám. Je tedy jasné, že je nutné jej chránit před napadením. Koneckonců hackeři existují a představují reálnou hrozbu. Jen málokdo z nás si totiž může dovolit o vše, co má v počítači uloženo, přijít. Musíme jej tedy ochránit. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak na to.

 

znak Microsoftu bývá často zneužívaný hackery

 

Tím prvním je samozřejmě kvalitní aktualizovaný antivirus. Ten nás ochrání před velkou většinou hrozeb, avšak ani on není dokonalý. Vždy existuje cestička, jak jej obejít, a mnohé viry to dokážou. Také je zde fakt, že často označují za nebezpečné i programy, o nichž víte naprosto jistě, že jsou v pořádku, a odmítnou je nainstalovat nebo povolit práci s nimi. I přesto se jedná o hlavní a nejdůležitější způsob ochrany.

 

Dále už to závisí jen na nás. Důležitým pravidlem je však nestahovat žádné soubory, o kterých si nejsme absolutně jistit, že pochází z důvěryhodného zdroje. To platí i o přílohách e-mailů. Někdy totiž hackeři zasílají e-maily, které se tváří, jako že jsou například od vaší banky, která vám posílá například elektronický výpis. Jenže místo výpisu si stáhnete virus, který hackerovi umožní přístup do vašeho počítače a k vašim datům.

 

nejen pracovní počítač je dobré chránit

 

Nebezpečná jsou tak různá upozornění, která vám na obrazovce vyskočí a která oznamují, že byl ve vašem počítači zjištěn virus. Většinou tam je také telefonní číslo, na které máte zavolat, abyste problém vyřešili. V naprosté většině případů se totiž jedná o obyčejné automaticky otvírané okno, a ono číslo rozhodně nepatří Microsoftu či nějaké antivirové firmě, nýbrž lidem, kteří chtějí získat přístup do vašeho počítače a k vašemu bankovnímu účtu. Rozhodně tedy platí, že opatrnosti není nikdy nazbyt. Lepší je totiž přijít o nějakou dobrou příležitost, než o všechny peníze.